Ha mellékbejárati ajtó, akkor tényleg mellék szerepet tölt be? Nem feltétlenül. Normális esetben persze nem azt szeretnénk, ha a bejárati ajtónkon senki nem jutna be. Sőt azt sem szeretnénk ha mi se tudnánk kimenni rajta! Sőt! A mellékbejárati ajtó lehet műanyag ajtó vagy beltéri ajtó? Természetesen.
Mi is az a mellékbejárati ajtó?
“Lélek az ajtón se be se ki!” Ezt a mondatot Arany Jánostól kölcsönöztük. De igazából egy jó bejárati ajtón akkor távozunk, amikor akarunk. Sőt természetesen belépni is akkor lépünk be rajta, amikor nekünk tetszik. Vagy amikor éppen szükséges. Minden háznak, lakásnak van egy főbejárati ajtaja, ami a legfontosabb funkciót tölti be a be- és a kijutáshoz. De lehet vagy lehetnek oldalsó vagy hátsó ajtók is, mivel is a szabadba nyílnak. Vagy esetleg, bármilyen nem a lakás részét képező helyiségbe. Nos ezekre szintén bejárati ajtóként tekinthetünk, csak mellékszerepet töltenek be. Ezeket nevezzük mellékbejárati ajtóknak.Sokszor nagy szolgálatot tehet egy ilyen mellékbejárati ajtó. Ha például észrevétlenül szeretnénk otthonról kisurranni. Vagy véletlenül, a bejárati ajtó zárja elromlik, és nem tudunk bejutni a lakásba Igen ám, de mit is várunk el a bejárati ajtónktól tulajdonképpen? Szerintem vannak dolgok, amiket mindenki egyformán elvár attól a bizonyos ajtótól. Melyiktől? Amit bejárati ajtónak szokás nevezni. Mégpedig, hogy jól szigeteljen, védelmet nyújtson és persze azt is, hogy harmonizáljon a házunkkal, otthonunkkal, lakásunkkal. Érdemes egy-két dologgal tisztában lenni mindenképpen. Akkor is ha mostanában nem tervezünk ajtócserét. Vagy nem akarunk új építkezésbe fogni. Hiszen jól tudjuk, hogy mindig történnek váratlan események. Na és persze attól függőem, hogy mekkora a lakásunk, nem árt elgondolkodni egy mellékbejárati ajtó lehetőségéről is. Hiszen a dupla ajtó dupla biztosítékot jelent. Ezért egy mellékbejárati ajtó beépítése jó ötletnek tűnik mindenképpen.
Hiszen ha két bejárati ajtónk van, mi a helyzet? Ha nem tudjuk a bejárati ajtót használni, egyszerűen a mellékbejárati ajtót használjuk. Ugye mennyire praktikus megoldás? Természetesen sok más esetben is jó szolgálatot tehet egy ilyen mellékbejárati ajtó. A bejárati ajtók, ezen két fajtája között kevés a különbség. Mindkettő lehet műanyag ajtó. De a főbejárati ajtók általában díszesebbek és sokkal mutatósabbak, mint a mellékbejárati ajtók. Ezeknél a dizájn fontos a kiválasztásnál. Hiszen ezek kerülnek előtérbe, nyílnak az utcára például. A mellékbejárati ajtók azonban az eldugottabb részén helyezkednek el az épületeknek. Mindkettő nyitásiránya is fontos szempont lehet. Egy azonban biztos és nem elhanyagolandó szempont. A kiválasztásnál mindkettővel szemben komoly és a lehető legmagasabb biztonsági követelményeket érdemes támasztanunk. Nem biztos, hogy az ára lenne az elsődleges.
Mit várhatunk el a bejárati ajtóinktól?
Mint ajtótulajdonos azt gondolom, hogy a bejárati ajtók kiválasztásánál 2 fontos szempont van. Legyen az akár főbejárati ajtó akár mellékbejárati ajtó. A könnyű ésegyszerű működés alapvető. Vagyis ne okozzon gondot rajta a kijutás. Ha reggel éppen késésben vagyunk, és nem igazán van időnk a zár nyitásával bíbelődni. Vagy az esti hosszú nap után, ha gyorsan be akarunk menni otthonunkba. Mire vágyunk? Azonnali pihenésre vágyunk! Vagyis a “legpuccosabb” ajtó sem az igazi, ha fél óráig tart kinyitni vagy becsukni! Hiszen akár kültéri, akár beltéri ajtóról van szó, működnie kell! Amit másodsorban figyelembe kell vennünk az a hőszigetelő képessége az ajtónak. Mert bizony rezsicsökkentés ide vagy oda, a fűtésszámla az egyik legérzékenyebb pontunk. Pláne a most kialakult helyzetben. Tehát igyekszünk olyan ajtót beszerezni, ami télen véd a hideg ellen. Nyáron pedig a nagy hőséget is képes kívül tartani. Vagyis a rezsicsökkentés nagy része már ezzel megoldódik. Egyes felmérések alapján a betörésgátlást is fontos szempontok közé sorolják manapság az emberek. S ha már biztonságról van szó, ne csak a főbejárati ajtó nyújtson biztonságot. Bizony ám, hanem a mellékbejárati ajtó is legyen ellátva kellő védelemmel. Hiszen senki sem szeretné, ha a hátsó ajtón való bejutást nem csak a tulajnak könnyítené meg a nyílászáró. Mondjuk a kulcsa elvesztése miatt, hanem a betörőktől sem védené meg az otthonát eléggé. S amit már az elején is említettünk a hangszigetelés sem utólagos. Főleg nagy városok esetében ahol néha a kívülről jövő zajszint elviselhetetlennek tűnik. Az már csak “hab a tortán”, hogy ha olyan bejárati ajtót szeretnénk, ami stílusban is harmonizál a lakásunkkal, házunkkal. Találunk bőven, óriási a választék. Tehát ha fontos számunkra a dizájn, akkor sem leszünk csalódottak a bejárati ajtók között válogatva.
Mikor működik könnyen egy ajtó?
A bejárati ajtóknál előfordul, hogy nagy súlyú, úgymond robosztus szerkezetűek. Tehát nagyon fontos, hogy ennek ellenére ne csak egy erős férfi, hanem egy gyöngébb nő és egy gyerek is ki tudja nyitni. A bejárati ajtók megbízhatósága és könnyű nyithatósága a megfelelő alapanyagon és a jó minőségű vasalaton múlik. Ha a gyártók ezeket használják, valamint a beépített zárak és pántok utólagos állítását is lehetővé teszik, az jó. Akkor tökéletes bejárati ajtóra teszünk majd szert. Ezekre az állíthatóságokra azért van szükség, mert az épületek mozgásából adódóan deformációk léphetnek fel. Vagyis szükség lehet az utóállításra. Hiszen egy bejárati ajtót hosszú időre vásárolunk. Nagy “ellensége” a bejárati ajtóknak, az időjárás változás. Nehéz működésüknek egyik fő okozója lehet. A nyári 35-40 fokos hőség után jöhet egy -15-20 fokos hideg tél. S egy jó bejárati ajtónak bírnia kell ezt a hőingadozást, nem szabad elvetemednie! A műanyag bejárati ajtók erre képesek tökéletesen.
A bejárati ajtók hőszigetelő képessége
Itt megint fel kell hívnunk a figyelmet, hogy nem csak a főbejárati ajtók esetében van jelentősége a megfelelő szigetelésnek. Hanem a mellékbejárati ajtók esetében is nagy fontossággal bír ez a tulajdonság. A legdöntőbben ezt a képességüket az ajtólap felépítése és szigetelése befolyásolja. Mindenképpen szakember által kell akár beépíttetni akár kicseréltetni az ajtót. Nem elég, ha jó minőségű műanyag ajtót vásárolunk. Itt megint fontos szerepe van a vasalatoknak, a zsanéroknak és persze a zárnak. Azért van erre szükség, hogy az ajtó egyenletesen feküdjön a tokon. Ne keletkezzenek rések, ahol aztán befütyülhet a hideg szél mondjuk. A küszöb, a bejárati ajtó egyik legkényesebb pontja hőszigetelés szempontjából. Ezért nagyon fontos biztosítani, hogy úgy legyen elhelyezve és rögzítve, hogy semmi esetre sem tudjon elmozdulni. Különben nem tudja a tökéletes zárás funkcióját ellátni. Ami még a hőszigetelés szempontjából igen fontos, az a megfelelő tömítés /általában gumitömítés/. Ez az ajtólap és a tok között található. Így a kisebb deformációk ellenére is tökéletes a záródás illetve a szigetelés.
Betörésgátlás
Egy családi ház esetében a fő-vagy mellékbejárati ajtó védelme akkor igazán hatásos, ha a lakásriasztó mellett a mechanikai védelem is biztosított. Vagyis a bejárati ajtó is segít a betörés megakadályozásában. Például a külső oldalra helyezett gomb vagy fogantyú, ami a kilincset helyettesíti. Ez a fajta megoldás már bizonyos mértékben segít a nappali besurranások meggátolásában. Jó hasznát vehetjük még a számzáras vagy ujjlenyomatos beléptető rendszernek kiegészítésképpen. Ezeket sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Azokat a bejárati ajtókat sorolják betörés biztos kategóriába, amiket a gyártók tesztelnek. Hogyan? Biztonsági ajtónak sorolnak be és erről tanúsítványt is mellékelnek.
Szóval jó, ha tudjuk, egy jól kiválasztott bejárati ajtó felszereltetésével el tudjuk érni. Mit is? Azt, hogy a mi ajtónkon csak az jöjjön be, akit várunk és meghívunk! Ehhez nincs más dolgunk, mint kiválasztjuk és felszereltetjük azt a bizonyos ajtót!Az ajtókról bővebben itt olvashat. Kérjen árajánlatot még ma! Több információra van szüksége? Vegye fel velünk a kapcsolatot vagy kövessen minket a Facebook oldalunkon
A beltéri ajtók tekintetében is igaz a mondás: ahányféle ember, annyiféle stílus. Ízlésünkről, életformánkról, társadalmi státuszunkról mind árulkodnak az otthonunkban lévő tárgyak, lakberendezési eszközök. Valamint természetesen a beltéri ajtók is. A beltéri ajtó árak meghatározó tényezők lehetnek a beltéri ajtó beépítése szempontjából. Ebből az aspektusból nem mindegy például, hogy a beltéri ajtó tokkal együtt kerül…
Beltéri ajtók olcsón kaphatóak, ha ügyesek vagyunk. Persze mi számít olcsónak egyáltalán? Hogyan is választhatunk beltéri ajtót a legegyszerűbben és a legkönnyebben? Érdemes számba venni azokat a szempontokat, aminek alapján választani akarunk: Lakásunkba vásároljuk, vagy irodába. Esetleg speciális céllal, mondjuk tűz vagy hanggátlás lesz az ajtó feladata. Fóliásat, dekorfóliásat, tömöret, üvegeset vagy egyebet. Érdemes…
A nyílászáró csere egyszer minden ház történetében aktuálissá válik. Mert ha egy ház vagy lakás olyan nyílászáróval rendelkezik, ami már elavult, kopott vagy éppen nem tölti be a funkcióját, mi tehetünk? Akkor bizony nyílászáró csere a megoldás, nincs mese. Akár kimenni szeretnénk azon a bizonyos ajtón, akár kidobni akarunk rajta valakit vagy valamit, működnie…
A műanyag bejárati ajtó otthonunkról, irodánkról, vagy egyéb funkciót betöltő ingatlanunkról adja az első benyomást. Ha pedig műanyag bejárati ajtó árakról van szó, csak jót mondhatunk el ezekről a nyílászárókról. A műanyag bejárati ajtó ismérvei A bejárati ajtó választóvonal a külvilág és a belső tér intimitása között. Éppen ezért különösen nagy jelentőséggel bír, hogy milyen…
A villanyszámla összege minden háztartásban és minden vállalkozásban jelentős szerepet tölt be. A lehetőségekhez képest mindenki igyekszik lefaragni a villanyszámla értékét. Na de ehhez kevés ha LED-es égőket használunk. Vagy igyekszünk spórolni az árammal. 1. A villanyszámla mikor csökkenhet? Ezt a kérdést manapság mindenki felteszi gyakran magának. Hiszen az infláció mértéke és a gáz- és…
A szúnyogháló ajtóra is praktikus megoldás mindenképpen. Lassan itt a tavasz vége és a nyár már kopogtat az ajtókon és ablakokon. A természet pedig hívogat mindannyiunkat ki a szabadba. Sajnos nem mindig tudunk eleget tenni ennek a hívásnak azonnal. Azonban az nem árt, ha be tudjuk a lakásunkba engedni a jó levegőt. Na és persze…