Az ablakgyártás folyamata
|

Így készül a műanyag nyílászáró

A műanyag ablakok és ajtók napjaink legnépszerűbb nyílászáró típusai közé tartoznak. Sokan ismerik a népszerű “Hogyan készült?” című műsort, amelyben bemutatják a mindennaposan használt tárgyak gyártási folyamatát. A műanyag nyílászárók a 20. században jelentek meg, Magyarországon pedig már az 1970-es évek óta elérhetőek az építkező vagy felújító családok számára.

Mivel a fa nyílászárók árban a prémium kategóriát képviselik, az alumínium termékekért pedig szintén mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk, így a kiváló minőségű műanyag ablak kínálja a legjobb ár-érték arányt. A modern műanyag termékek megjelenésükben már megszólalásig hasonlíthatnak a fához. Tartósságuk, szigetelőképességük és minimális karbantartási igényük egyaránt verhetetlenné teszi őket a piacon.

A műanyag nyílászáró gyártási folyamata

Vajon hogyan készülnek a legmodernebb technológiával előállított PVC ablakok és ajtók, amelyek otthonunk biztonságát és komfortját szolgálják? Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a teljes gyártási folyamatot.

Az alapanyagtól a profilokig

A gyárba acélkalodákban érkezik az alapanyag, amelyből a profilok extrúziós eljárással készülnek. Ez egy speciális műanyag formázási technológia, amely során a megolvasztott anyagot egy szerszámon keresztül nyomják át, így alakítva ki a kívánt keresztmetszetű “rudakat”.

A kész profilokból az ablakszárny és a tok elemeit precíziós gépekkel 45 fokos szögben méretre szabják. A gyártás során kiemelt figyelmet fordítanak a hulladék minimalizálására, hiszen napjainkban a környezettudatosság alapvető elvárás a gyártók felé.

A műanyag nyílászárók nagy előnye, hogy alapanyaguk, a PVC teljes mértékben újrahasznosítható. Így a gyártás során keletkező minimális hulladék is visszakerül a körforgásba, ami jelentősen csökkenti a környezeti terhelést.

Merevítés és funkcionális elemek

Következő lépésként kerül sor a merevítésre. A főbb profilokba hidraulikus fémollóval méretre vágott acélrudakat helyeznek, amelyek biztosítják a szerkezet stabilitását és betörésvédelmét.

A tokba speciális vízkifolyó nyílásokat marnak, amelyek megakadályozzák, hogy az eső vagy a páralecsapódás miatt keletkező nedvesség megrekedjen a szerkezetben. Ezek a precízen kialakított vízelvezető rendszerek garantálják a nyílászáró hosszú élettartamát.

Ebben a fázisban alakítják ki a zárak és kilincsek helyét is. Általában három zárhelyet marnak a profilba, ezzel növelve a műanyag ajtók és ablakok biztonságát.

Összeszerelés és hegesztés

Most következik a várva várt összeszerelés: az acél merevítések a tokba kerülnek, majd a gyártósoron az önmetsző-önfúró csavarokat automatizált gépek rögzítik. A PVC profilok sarkait speciális hegesztőgépekkel illesztik össze, amely során a távtartók helyére hegesztőtükrök kerülnek.

A profilokat 220-240 fokos hőmérsékleten olvasztják össze. Ezen a hőfokon a hőnek kitett rész felső 3 mm-es része olvad meg, miközben a gép egyenletesen préseli egymáshoz a négy sarkot. Mindössze néhány másodperc alatt elkészül a stabil keret, amely ezután egy finom kefés saroktisztításon esik át.

A függőleges részeket precíziós fűrésztárcsával tisztítják meg. Minden méretet előzetesen beállítva érzékelnek a gépek, így biztosítva a maximális pontosságot. Külön folyamat során tisztítják meg a belső részeket és a sík felületeket, hogy ne maradjon semmilyen egyenetlenség.

Vasalatok és minőségellenőrzés

Az osztók és vasalatok felszerelése következik a megtisztított felületekre. Egy átlagos ablakhoz legalább húsz különböző vasalatra van szükség, amelyek biztosítják a nyitás-zárás funkciókat.

A precizitás a vasalatoknál különösen fontos, így rögzítésük gépesítve történik. A modern gyártósorok folyamatosan ellenőrzik a minőséget, és ha csak egyetlen csavarnál is hibát észlelnek, a nyílászáró azonnal a szervizútra kerül javításra.

Ezután a tokra felszerelik a zárfogadókat és pántokat, majd a vonalkódok segítségével párosítják a megfelelő szárnyakat a megfelelő tokkal. A műanyag nyílászárók minden elemét egyedi azonosítóval látják el, amely megkönnyíti a későbbi szervizelést is.

A műanyag nyílászáró üvegezése

Az üvegezés folyamata

A tökéletesen összeállított keretek készen állnak az üvegezésre. Az üvegtáblákat átlósan ékelik a keretbe a maximális stabilitás érdekében. Az üvegszorító lécek precíz levágása után műanyag kalapáccsal rögzítik azokat a helyükre.

A kész műanyag ablak végső minőség-ellenőrzésen esik át, ahol tesztelik a nyitás-zárás funkciókat és ellenőrzik a tömítések megfelelő elhelyezkedését. Csak a minden szempontból kifogástalan termékek kerülhetnek a vásárlókhoz.

A műanyag nyílászárók belső értékei

A PVC ablakok és ajtók igazi kaméleonjai az építőiparnak. Nemcsak méretükben és formájukban, de színükben is rendkívül változatosak lehetnek, így tökéletesen illeszkednek bármilyen épület stílusához.

Légkamrák és hőszigetelés

Ami a belső értéket leginkább meghatározza a műanyag nyílászárók esetében, az a légkamrák száma. Ezek 5-8 kamráig terjedő skálán mozognak, amely közvetlenül befolyásolja a hőszigetelés mértékét.

Ha kiemelten fontos számunkra az energiahatékonyság, vagy esetleg passzív házban tervezünk élni, érdemes a magasabb kamraszámú termékeket választani. A több légkamrával rendelkező műanyag ablakok beépítési mélysége is növekszik, ami lényegében a tok és szárny vastagságát jelenti.

Fontos tudni, hogy a légkamrák számával együtt növekedjen a beépítési mélység is, ellenkező esetben az acél merevítések hatékonysága csökkenhet. Ez nemcsak a betörésvédelmet befolyásolja, de a szerkezet stabilitását is meggyengítheti.

Üvegezési technológiák

A műanyag nyílászárók hőszigetelésében jelentős szerepet játszanak a nagyméretű üvegfelületek is. A két vagy három rétegű hőszigetelt üvegezéssel készült termékekben a rétegek között argon vagy kriptongáz helyezkedik el.

Az üvegek átlagos vastagsága 4 mm, a kétrétegű változatoknál ezek 16 mm távolságban vannak egymástól. Az üvegek egyik oldalára nemesfém-oxidot gőzölnek fel, amely jelentősen csökkenti a hőátbocsátást.

A betörésbiztos műanyag ajtók és ablakok esetében ragasztott biztonsági üvegezést alkalmaznak, amelyet a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) ellenőriz és minősít. Ez a megoldás fokozott védelmet nyújt a családok számára.

Hangszigetelési tulajdonságok

A hangszigetelés szintén fontos szempont a nyílászáró csere során. Egy átlagos műanyag ablak 31-52 dB közötti zajt képes kiszűrni, ami jelentősen javítja az otthoni komfortérzetet.

Különösen fontos tudni, hogy azonos takaróréteg esetén a műanyagból készült termékek nyújtják a legjobb hangszigetelést a különböző anyagokból készült nyílászárók közül. Amennyiben fokozott nyugalomra vágyunk, speciális akusztikai üvegek közül is választhatunk.

A műanyag nyílászárók előnyei a modern otthonokban

A műanyag ablakok és ajtók technológiája rövid idő alatt hatalmas fejlődésen ment keresztül. Napjainkra már azok is kezdenek kifogyni az ellenérvekből, akik korábban kizárólag a fa vagy alumínium termékekben hittek.

A fejlesztések folyamatosan igazodnak a felhasználói igényekhez, így a műanyag nyílászárók választéka már ma is szinte végtelen. A nagy gyártók folyamatosan törekszenek a még magasabb minőség és a kedvezőbb árak elérésére.

A környezetvédelem szempontjából is kiváló választást jelentenek a műanyag ablakok, hiszen teljes életciklusuk során energiatakarékosságot biztosítanak, és anyaguk újrahasznosítható. Otthonunk funkcionális díszeiként évtizedekig szolgálnak bennünket.

Kérjen személyre szabott árajánlatot még ma! Szakértő munkatársaink segítenek kiválasztani az Ön otthonához leginkább illő, energiatakarékos és biztonságos műanyag nyílászárókat.

Több információra van szüksége? Vegye fel velünk a kapcsolatot, vagy kövessen minket a Facebook oldalunkon, ahol rendszeresen megosztunk hasznos tippeket a nyílászáró választás és csere témakörében.

GYIK – Gyakran ismételt kérdések a műanyag nyílászárókról

Mennyire tartósak a műanyag nyílászárók?

A jó minőségű műanyag ablakok akár 30-40 évig is hibátlanul működhetnek. A PVC alapanyag UV-stabilizátorokat tartalmaz, amelyek védik a szerkezetet a napfény káros hatásaitól.

Mennyire kell karbantartani a műanyag ablakokat?

Minimális karbantartást igényelnek. Évente egyszer ajánlott a vasalatokat zsírozni, az ütköző gumit szilikonos ápolószerrel kezelni, és a kereteket enyhén szappanos vízzel megtisztítani.

Lehet-e színes műanyag nyílászárót kérni?

Igen! A műanyag ablakok rengeteg színben és famintázattal is elérhetők, sőt, a legmodernebb fóliázási technológiák révén megjelenésük megszólalásig hasonlíthat a valódi fára.

Mennyire jó a hangszigetelése egy műanyag ablaknak?

Átlagosan 31–52 dB közötti hangszigetelési értékkel rendelkeznek. Speciális akusztikai üvegezéssel még jobban csökkenthető a külső zaj, ami például forgalmas utcák mellett kiemelten előnyös.

Miben különbözik az 5 kamrás és a 7 kamrás ablak?

Az 5 kamrás ablak is kiváló hőszigetelést ad, de a 7-8 kamrás műanyag ablakok még jobb energiahatékonyságot biztosítanak, főleg, ha passzívházba vagy alacsony energiafogyasztású otthonba szánjuk őket.

Miért fontos a beépítési mélység?

A nagyobb beépítési mélység stabilabb szerkezetet és jobb hőszigetelést jelent. Emellett több légkamra elfér a profilban, ami még tovább növeli az ablak teljesítményét.

Hány rétegű üvegezés ajánlott új építésnél?

Új építésű házaknál általában háromrétegű üvegezést javasolnak, mert kiváló hőszigetelő értékkel rendelkezik és segít megfelelni a szigorú energetikai előírásoknak.

Mi történik, ha az ablakprofilok hegesztésénél hiba csúszik be?

A gyártási folyamat során a gépek folyamatosan ellenőrzik a hegesztéseket. Ha bármilyen eltérés van, a hibás ablak automatikusan a szervizútvonalra kerül, ahol külön szakértők javítják vagy újragyártják.

Hasonló cikkek