Alfred Hitchcock „Hátsó ablak” című filmjének rejtélye
Alfred Hitchcock nevét szinte mindenki ismeri a világon. Ha meghalljuk, azonnal eszünkbe jutnak a feszültséggel teli történetek és a különleges bűntények, amelyeket utánozhatatlan módon vitt vászonra. Leghíresebb alkotásai között ott van a Psycho és a Madarak, de érdemes megismerkedni a kevésbé ismert, mégis zseniális műveivel is.
Az 1954-ben készült Hátsó ablak című filmje tökéletes példája annak, miért tartják Hitchcockot a feszültségteremtés nagymesterének.
Egy történet, amely ma is aktuális
A film főszereplője, Jefferies, egy baleset miatt ágyhoz kötve tölti napjait New York-i lakásában. Mozgásképtelenül, bezárva, egyetlen szórakozása marad: a hátsó ablakból figyeli a szomszédos házak lakóinak életét.
Ez a helyzet ismerős lehet számunkra is, hiszen a közelmúltban sokan tapasztalták meg a karanténok alatti bezártságot és az ebből fakadó kíváncsiságot a külvilág iránt.
A film különlegessége, hogy nem az a kérdés, ki a gyilkos, hanem az, hogy történt-e egyáltalán bűncselekmény. Hitchcock a Hátsó ablak című filmjében mesterien fokozza a feszültséget, és a néző végig abban a bizonytalanságban marad, hogy vajon a főhős képzelete játszik vele, vagy valóban tragédia történt.
A megfigyelés öröme és veszélye
Jefferies története megmutatja, milyen könnyen eshetünk abba a hibába, hogy mások életét kezdjük figyelni. Bár ártalmatlannak tűnhet, a határvonal a kíváncsiság és a tolakodás között igen vékony. Ezt a témát már több mint hetven éve feszegette Hitchcock, és a kérdés napjainkban sem veszített aktualitásából.
De milyen is egy “hátsó ablak” a mindennapokban?
Ha elvonatkoztatunk a filmtől, az építkezés vagy felújítás során gyakorlati szempontból is fontos kérdés, hogy egy ablak hova néz. Különösen akkor, ha az a szomszéd telekre nyílik a kilátásunk.
Szabályok, amelyeket nem lehet megkerülni
Az építésügyi szabályok világosan rögzítik, milyen ablakot lehet elhelyezni a szomszédos telek felé néző falon. Általában csak kisebb, 0,40 négyzetméternél nem nagyobb nyílás építhető be, és annak alsó éle legalább 1,80 méter magasan kell, hogy legyen.
Ez a gyakorlatban például 60×60 centiméteres, vagy 55×70 centiméteres ablakot jelent. Nagyobb nyílás csak akkor alakítható ki, ha például üvegtéglát használunk, amely átengedi a fényt, de nem enged belátást.
Vitás helyzetek elkerülése
Érdemes tudni, hogy az ellenőrzések során a hatóságok a teljes nyílás méretét nézik, nem csupán a nyitható részt. Ezért fontos már a tervezéskor odafigyelni az előírásokra, hogy később ne legyen ebből probléma.
Új ablak kialakítása vagy a meglévő módosítása mindig építési engedélyhez kötött, hiszen ilyenkor a homlokzati kép is változik. Kivétel ez alól, ha a kérdéses fal a telekhatártól legalább három méterre van – ebben az esetben engedély nélkül is lehet ablakot nyitni.

Mi a helyzet a fürdőszoba ablakával?
A szabályozás különösen fontos akkor, ha a fürdőszobát szeretnénk ablakos helyiségként kialakítani.
Kicsi ablak a szabályok miatt
Amennyiben a fürdőszoba fala közvetlenül a szomszéd felé néz, akkor csak kisebb ablakot lehet elhelyezni. Ez elsősorban az intimitás megőrzését szolgálja, és segíti a helyiség természetes szellőzését is.
Régen a fürdőszobákba szinte kizárólag apró, magasra helyezett ablakokat terveztek. Így biztosították a légmozgást, miközben védték a privát szférát.
Nagyobb ablak, ha a hely megengedi
Ha viszont a fürdőszoba nem a szabályozás alá eső falon helyezkedik el, lehetőség van nagyobb nyílászáró beépítésére is. Ez nemcsak több fényt enged be, de jobb szellőzést is biztosít, ami különösen fontos a párás, nedves helyiségekben.
Egy nagy ablak jelentősen javíthatja a reggeli hangulatunkat is: a természetes fény hozzájárul ahhoz, hogy frissebben induljon a nap.
Mit tegyünk, ha nincs ablak a fürdőszobában?
Nem kell elkeseredni akkor sem, ha a fürdőszobába végül nem kerülhetett klasszikus értelemben vett ablak.
Világos és barátságos tér mesterséges megoldásokkal
Fehér falakkal, világos burkolatokkal, valamint megfelelő világítással olyan hatást érhetünk el, mintha természetes fény árasztaná el a helyiséget. Érdemes a mennyezetet is fehérre festeni, és lehetőség szerint kerülni a sötét színeket.
A szellőzést pedig gépi úton, ventilátor segítségével tudjuk megoldani, hogy elkerüljük a penészesedést vagy a kellemetlen szagokat.

Minden helyzetre létezik megoldás
Legyen szó egy aprócska “hátsó ablakról”, egy hatalmas panorámaablakról vagy éppen egy fényt adó üvegtégláról: a lényeg az, hogy a helyiség komfortos és élhető legyen.
Ahogy Hitchcock filmje is megtanította: néha egy apró ablakon keresztül is sok mindenre fény derülhet – de nem mindegy, hogyan alakítjuk ki az otthonunkat.
Kérjen árajánlatot még ma! Ha ablakcserét, új nyílászárót vagy csak szaktanácsadást szeretne, vegye fel velünk a kapcsolatot vagy kövesse Facebook-oldalunkat, ahol további hasznos ötletekkel várjuk!